Jak sprawdzić czy jestem w BIK? Podpowiadamy!

Biuro Informacji Kredytowej jest jednym z najpopularniejszych rejestrów dłużników, w którym znajdują się dane dotyczące dłużników. Warto na pewno przekonać się o tym, w jaki sposób sprawdzić, czy nasze dane figurują w Biurze Informacji Kredytowej.

Biuro Informacji Kredytowej jest jednym z najpopularniejszych rejestrów dłużników, w którym znajdują się dane dotyczące zarówno płatników i dłużników. Zatem znajdują się tam dane osób, które nie tylko mają na swoim koncie niespłacone zaległości, ale również takie, które w ogóle zaciągały kredyt lub pożyczkę. Na pewno dla wielu osób znajdowanie się w tym rejestrze jest już z góry założoną porażką. Czy na pewno zawsze tak powinno być? Warto na pewno przekonać się o tym, w jaki sposób sprawdzić, czy nasze dane figurują w Biurze Informacji Kredytowej, a także z jakiego powodu się tam znalazły.

Kredyty, a BIK

Na pewno chcąc zaciągnąć dowolny kredyt w banku, jesteśmy dokładnie sprawdzani, czy nasze dane znajdują się w rejestrze dłużników BIK. Jest to ustawowo zatwierdzone, ponieważ banki zobowiązują się do udzielania odpowiedzialnych pożyczek. Jeżeli tylko okaże się, że osoba figurująca w BIK ma status dłużnika, to niestety może oczekiwać odrzucenia wniosku o kredyt.
W świetle banku jesteśmy osobami niegodnymi zaufania. Dlatego mając status dłużnika, nie otrzymamy kredytu, ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie poradzimy sobie z jego spłatą.

Pożyczki bez BIK

Jeżeli ktoś bardzo potrzebuje wsparcia finansowego, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że jego wniosek zostanie odrzucony w banku, to może poszukiwać tak zwanych chwilówek bez BIK. Teoretycznie niektóre firmy pożyczkowe proponują udzielania wsparcia finansowego bez sprawdzania danych Klienta w Biurze Informacji Kredytowej.
Z jednej strony takie pożyczki rzeczywiście wydają się być bardzo wygodnym rozwiązaniem dla zadłużonych. Ale również trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mimo problemów finansowych, zaciąganie kolejnej pożyczki będzie rozsądnym rozwiązaniem? Skoro mamy już problemy ze spłatą jednego zobowiązania, to tak naprawdę możemy nie poradzić sobie ze spłatą kolejnego.

Biuro Informacji Kredytowej

Zanim zdecydujemy się na poszukiwanie firm pożyczkowych, które udzielają chwilówek bez BIK, warto jeszcze bliżej przyjrzeć się tej bazie dłużników. Można zauważyć, że znajdują się tam nie tylko informacje o nierzetelnych płatnikach, ale również dane wszystkich osób, które spłaciły w ciągu ostatnich 5 lat pożyczkę, kredyt, lub też uregulowały płatności w ratach. Dlatego pojawienie się naszego nazwiska w BIK wcale nie oznacza, że jesteśmy osobami nierzetelnymi, a także mamy jakiekolwiek zaległości finansowe.
W bazie Biura Informacji Kredytowej znajduje się zdecydowanie więcej szczegółowych informacji na Twój temat. Przede wszystkim Twoim danym są przypisane wszystkie kredyty, ich wysokość, liczbę rat, a także co to był dokładnie za produkt finansowy. Nie musisz być tak naprawdę kredytobiorcą, by się znaleźć w BIK. W zupełności wystarczy, że będziesz poręczycielem dla kogoś bliskiego. Pamiętaj, że w takich sytuacjach spoczywa na Tobie odpowiedzialność spłaty zadłużenia, gdy główny Kredytobiorca z różnych powodów przestanie spłacać swoje zobowiązanie.

Co ciekawe, dane znajdujące się na Twój temat raz w miesiącu podlegają aktualizacji. Jeżeli już zaczynamy spłacać kredyt lub miesięczne raty, to w Biurze Informacji Kredytowej pojawiają się najnowsze informacje na temat tego, czy każdą ratę spłacamy w wyznaczonym terminie. Jeżeli tylko pojawią się jakiekolwiek opóźnienia, informacje takie zostaną bardzo szybko przekazane do rejestru dłużników. Zatem nie wystarczy w końcu spłacić swojej pożyczki lub kredytu, ale należy robić to regularnie. Czemu jest to takie ważne? Czasami zdarzają się takie sytuacje, gdy podczas spłaty jednego zobowiązania, jesteśmy zainteresowani zaciągnięciem innej pożyczki lub kredytu. Negatywne informacje na temat regulacji naszych płatności, mogą wpłynąć na odrzucenie składanego wniosku.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy Twoje dane powędrowały do Biura Informacji Kredytowej zgodnie z prawem, wystarczy zapoznać się z umową o pożyczkę lub kredyt. Ponieważ właśnie tam najczęściej znajduje się informacja, że wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych. W tym miejscu również znajduje się informacja, do jakich baz dłużników zostaną przekazane Twoje dane osobowe. Jeżeli nie ma takiego zapisu w treści umowy, a także oficjalnie nie wyrażałeś zgody na umieszczanie swoich danych w BIK, to nie mogą się one tam pojawić.
Należy mieć również świadomość tego, że dane będą przechowywane jeszcze przez 5 lat od momentu spłaty całego zobowiązania. Natomiast Biuro Informacji Kredytowej zastrzega sobie możliwość korzystania z tych informacji jeszcze przez 12 lat do celów statystycznych. Jednak po upływie wcześniej wspomnianego 5-letniego okresu, nie mogą one być nikomu udostępniane.

Sprawdź swój status w Biurze Informacji Kredytowej

Każda osoba fizyczna z powodzeniem może ubiegać się o zweryfikowanie swoich danych w Biurze Informacji Kredytowej. Dostęp dodanych jest całkowicie bezpłatny i uprawnia on do odebrania raportu raz na 6 miesięcy. Jeżeli interesuje nas częstszy dostęp do takich informacji, to już musimy liczyć się z poniesieniem odpowiednich kosztów.
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać w celu uzyskania potrzebnych danych, jest rejestracja konta na stronie internetowej BIK. Po chwili będziemy mogli skorzystać z kilku dostępnych kont. Wśród nich największą popularnością cieszy się informacja ustawowa. Tak jak wcześniej wspomniano, dotyczy ona wysłania bezpłatnego raportu, który może być udostępniany nie częściej, niż raz na pół roku. W raporcie znajdziesz wszelkie dane, które zostały zamieszczone przez banki oraz większe firmy pożyczkowe, w których miałeś zaciągnięte kredyty lub pożyczki.

Kolejnym rodzajem konta, z którego możesz skorzystać, jest Profil Kredytowy Plus. Jest to rozwiązanie dla bardziej wymagających Klientów, oczekujących stałego dostępu do informacji. Dzięki aktywacji tego konta możesz sprawdzać nie tylko swoje dane osobowe jako dłużnik, ale także dowiesz się, na jakim poziomie kształtuje się Twoja zdolność kredytowa. Jest ona dokładnie określona pod nazwą scoringu punktowego. Właśnie na podstawie tych informacji banki często decydują, czy udzielić nam kredytu, czy jednak nie.

Jeżeli zależy nam na dostępie do raportu w formie elektronicznej lub drukowanej, warto zastanowić się nad wyborem konta BIK Pass. Tutaj także otrzymujemy informacje na temat naszego statusu, a także jak wygląda sytuacja punktowa pod względem zdolności kredytowej.
Okazuje się, że Biuro Informacji Kredytowej jest nie tylko miejscem, w którym gromadzone są wszystkie informacje na temat naszego zadłużenia, ale może stać się przydatnym narzędziem chroniącym nas przed wyłudzeniami. W tym celu wystarczy aktywować konto o nazwie Alerty BIK. Gdy tylko ktoś bez Twojej wiedzy na Twoje nazwisko będzie próbował otrzymać kredyt lub pożyczkę, zostaniesz o tym natychmiast powiadomiony. Wysyłane wiadomości SMS, mogą okazać się skutecznym ostrzeżeniem przed tym, by ktoś posługując się Twoimi danymi, zaciągnął zadłużenie.

Rejestracja do Biura Informacji Kredytowej również jest bezpieczna. Ponieważ wielu osobom o nieuczciwych zamiarach mogło przyjść do głowy, by niestety wyłudzić dane. Dlatego, zanim będziesz mógł skorzystać z wymienionych wyżej informacji, najpierw musisz potwierdzić swoją tożsamość.
W tym celu jesteś zobowiązany do wysłania skanu swojego dowodu osobistego. Następnie w informacjach podajesz również numer konta bankowego, którym aktualnie się posługujesz. Weryfikacja danych odbywa się tak jak w przypadku wielu różnych firm pożyczkowych. Na konto wskazane przez Biuro Informacji Kredytowej jesteś zobowiązany do wysłania symbolicznej kwoty w wysokości 1 złotówki. Ważne jest to, żeby konto należało do Ciebie i nie było z nikim współdzielone. Dodatkowo odrzucane są konta firmowe, a także należące do innych podmiotów.
Po chwili na Twój numer telefonu powinien przyjść SMS z indywidualnym kodem weryfikacyjnym, który wpisuje się do Panelu Użytkownika. Gdy przejdziesz pomyślnie całą weryfikację, nie pozostaje Ci nic innego jak pobrać interesujący Cię raport.

Powyżej został opisany jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów weryfikacji swoich danych. Jeżeli posługujesz się podpisem elektronicznym, nie ma problemu, by po sprawdzeniu Twojego podpisu otrzymać dostęp do konta. Innym rozwiązaniem jest na przykład skorzystanie z możliwości wysłania specjalnego kodu za pośrednictwem listu polecanego. Gdy tylko wpiszemy go w swój panel, to następnie wiadomością SMS, otrzymamy kolejny kod. Potem już swobodnie możemy korzystać z udostępnianych informacji.

Pożyczki z BIK

Tak naprawdę pożyczek gotówkowych bez BIK jest zdecydowanie więcej niż tych, które sprawdzają swoich potencjalnych Klientów w Biurze Informacji Kredytowej. Trzeba jednak przyznać, że zdarzają się takie firmy. Zatem, jeżeli zależy Ci na poszukaniu pożyczki bez BIK, ponieważ prawdopodobnie posiadasz tam negatywny wpis, warto dowiedzieć się, w której firmie Twój wniosek może spotkać się z odrzuceniem.

Ekassa

Jest serwisem pożyczkowym, który sprawdza swoich Klientów zarówno w Biurze Informacji Kredytowej, jak i również w Krajowym Rejestrze Dłużników. Chociaż brak pozytywnej historii może przyczynić się do odrzucenia wniosku, to tak naprawdę ostateczna decyzja należy do firmy. Głównym wyróżnikiem tej firmy nie jest darmowa pożyczka, którą z reguły przyznaje się nowym Klientom. Ponieważ tutaj niezależnie od tego, czy pożycza się pieniądze po raz pierwszy lub kolejny, zawsze można liczyć na atrakcyjne zniżki. Dodatkowo Wnioskodawcy mogą ubiegać się o chwilówkę, jak i również pożyczkę konsolidacyjną. Jak sama nazwa wskazuje, zatem są bardzo duże szanse na to, że mimo zaległości finansowych, otrzymamy wsparcie finansowe właśnie w tej firmie.

Extraportfel

Firma bardzo dokładnie sprawdza wszystkich swoich potencjalnych Klientów. Weryfikacja odbywa się nie tylko w Biurze Informacji Kredytowej, ale także w Krajowym Rejestrze Długów, Rejestrze Dłużników ERIF, czy też w Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Niestety negatywny wpis w jednym z rejestru dłużników powoduje natychmiastowe odrzucenie wniosku. Klient oczywiście zostanie o tym natychmiast powiadomiony.

Vivus

Vivus jest serwisem sprawdzającym dokładnie swoich Klientów pod względem tego, czy mają oni jakiekolwiek nieuregulowane zaległości finansowe. Wspomina się tutaj przede wszystkim o Biurze Informacji Kredytowej, Biurze Informacji Gospodarczej, Rejestrze Dłużników ERIF, a także Krajowym Rejestrze Dłużników. Serwis wyróżnia się jednak ty, że jeżeli jest się już stałym Klientem, to można z powodzeniem wnioskować o kwotę w wysokości nawet 7500 złotych. Jednak to, czym są przyciągani tutejsi Klienci, to przede wszystkim dość wysoka pożyczka za darmo.

Lendon

Jest kolejną firmą pożyczkową, która dokładnie sprawdza Klientów pod względem ich historii kredytowej, ale tak naprawdę nie ma to większego wpływu na ostateczną decyzję. Weryfikacja odbywa się w takich bazach dłużników jak Biuro Informacji Kredytowej, Biuro Informacji Gospodarczej, a także Rejestr Dłużników ERIF. Zatem nawet jeżeli masz negatywny wpis do jednego z tych rejestrów, to i tak nadal masz szanse na otrzymanie pożyczki. Wysokość pożyczki jest bardzo zróżnicowana. Wynieść może od 100 do 5000 złotych. Natomiast maksymalny okres spłaty wynieść może do 45 dni. Dlatego jest to firma, która wyróżnia się naprawdę dogodnymi warunkami, jak dla osób, które mają jakiekolwiek zadłużenia.

Money Man

Money Man jest serwisem, w którym tak naprawdę bez problemu możemy otrzymać pożyczkę pozabankową mimo negatywnych wpisów do rejestrów dłużników, a z drugiej strony można spodziewać się negatywnej odpowiedzi. Tak naprawdę wszystko będzie zależeć od tego, jaką zdolność kredytową będziemy posiadać. Jednak firma dokładnie będzie sprawdzała nasze dane w Biurze Informacji Kredytowej, Biurze Informacji Gospodarczej, a także w Platformie Wymiany Informacji Pożyczkowej. Mimo takiej skrzętnej weryfikacji nie ma najmniejszego problemu z tym, żeby móc ubiegać się zarówno o pożyczkę krótkoterminową, jak i również wsparcie w postaci pożyczki ratalnej.

NetCredit

Składając wniosek o pożyczkę w serwisie NetCredit, dokładnie powinniśmy zapoznać się z naszą historią kredytową. Ponieważ negatywny wpis do jednego z rejestru dłużników skutecznie przekreśli nasze szanse na pożyczkę. Weryfikacja odbywa się nie tylko w Biurze Informacji Kredytowej, ale również w Krajowym Rejestrze Długów, Rejestrze Dłużników ERIF, a także Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Na pewno większość osób zdecyduje się na złożenie wniosku w tej firmie, szczególnie jako nowi Klienci. Ponieważ za pierwszym razem można wnioskować aż 3 tys. złotych bez oddawania jakichkolwiek dodatkowych kosztów.

Wonga

Wonga jest jedynym z najpopularniejszych serwisów zajmującym się udzielaniem pożyczki. Niestety na wsparcie finansowe nie mogą liczyć osoby, które posiadają negatywną historię kredytową. Zatem, jeżeli posiadasz status dłużnika między innymi w takich miejscach jak - Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, Rejestr Dłużników ERIF, Krajowy Rejestr Dłużników, a także Biuro Informacji Kredytowej. W przypadku serwisu Wonga można ubiegać się zarówno o atrakcyjne chwilówki, jak i również pożyczkę ratalną w wysokości do 10 tys. złotych. Dodatkową zaletą jest możliwość zbierania punków w ramach programu lojalnościowego PAYBACK.

Pożyczki bez BIK

Pożyczki bez BIK często mylone są z pożyczkami dla zadłużonych. To, że nie ma Twoich danych w Biurze Informacji Kredytowej jako dłużnik, to nie znaczy, że nie figurujesz w innych rejestrach dłużników. Musisz się zatem liczyć się z tym, że mimo złożenia wniosku w ofertach firm bez BIK, i tak zostanie on odrzucony. Twoje dane mogą zostać umieszczone we wszystkich rejestrach dłużników - to zależy od wierzyciela. Oczywiście to wcale nie oznacza, że nie powinniśmy próbować. Ale dobrze jest brać pod uwagę takie okoliczności, które przyczynią się, że w większości wszystkich firm pożyczkowych będziemy zablokowani. Dowiedz się, w których firmach pożyczkowych Twoje dane nie będą sprawdzane w Biurze Informacji Kredytowej.

Credit.pl

Obecnie jest jedną z nielicznych firm pożyczkowych, które umożliwiają zaciągniecie chwilówki bez BIK. Jednak należy liczyć się z tym, że nasze dane i tak zostaną sprawdzone w innych rejestrach dłużników. Do nich zalicza się między innymi Biuro Informacji Gospodaczej InfoMonitor, Rejestr Dłużników ERIF, czy też Krajowy Rejestr Długów. W przypadku tego serwisu mamy do czynienia raczej ze standardowymi chwilówkami. Stali Klienci mogą wnioskować o kwoty w wysokości od 100 złotych do 4000 złotych. Natomiast pożyczanie pieniędzy po raz pierwszy, opatrzone jest promocją w postaci darmowej chwilówki w wysokości do 2 tys. złotych.

Creditstar

Pożyczkodawca ten jest bardzo restrykcyjny, jeżeli chodzi o sprawdzanie historii kredytowej swoich potencjalnych Klientów. Przede wszystkim dane będą weryfikowane w takich miejscach jak Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowy Rejestr Długów Informacji Gospodarczej, a także Rejestr Dłużników ERIF. Niestety, jeżeli w jednym z tych rejestrów widnieją na naszych danych jakiekolwiek niespłacone zaległości, to możemy spodziewać się odrzucenia wniosku. Jeżeli przejdziemy pozytywnie weryfikację, to z powodzeniem możemy ubiegać się o pożyczkę w wysokości do 5 tys. złotych z maksymalnym okresem do 30 dni. Nie ma również problemy z przedłużeniem terminu spłaty, które odbywa się całkowicie bezpłatnie.

Viasms

Kolejny serwis, który nie sprawdza danych osobowych w Biurze Informacji Kredytowej. Jednak, jeżeli w pozostałych bazach dłużników zostanie wykazany negatywny wpis, to niestety nasz wniosek zostanie automatycznie odrzucony. Warto mieć na uwadze, że nasze dane zostaną sprawdzone między innymi w Krajowym Rejestrze Dłużników, Rejestrze Dłużników ERIF, a także Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Pożyczając po raz pierwszy, możemy wnioskować o pożyczkę w wysokości do 1500 złotych z okresem spłaty wynoszącym do 30 dni. Należy jeszcze wspomnieć o tym, że taka pożyczka udzielana jest na promocyjnych warunkach, czyli bez doliczania żadnych dodatkowych kosztów.

Weryfikacja, nie zawsze oznacza odrzucenie wniosku

Zapoznając się z systemem weryfikacji danych w powyższych firmach, możemy zorientować się, że w niektórych serwisach posiadając nawet negatywną historię kredytową, tak naprawdę nie musimy obawiać się odrzucenia wniosku. Tak naprawdę w przypadku takich Pożyczkodawców, każdy wniosek jest rozpatrywany w sposób indywidualny.
Dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy się załamywać, że nasza negatywna historia stanie na przeszkodzie do otrzymania pożyczki pozabankowej, na której nam naprawdę zależy. Należy jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy faktycznie będziemy w stanie spłacić całe zobowiązanie. Jeżeli zaległości, które już mamy mają bardzo negatywnie wpłynąć na to, czy uda nam się spłacić pożyczkę, to lepiej jest się zastanowić bardzo mocno nad sensem jej zaciągania. Ponieważ z tytułu nieterminowości, będziemy niestety generować jeszcze większe koszty. Wtedy z niewielkiej sumy, może nam się utworzyć naprawdę poważny dług sięgający nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Innym rozwiązaniem na problemy finansowe może być polecanie pożyczek. Coraz więcej firm pożyczkowych oferuje wynagrodzenie za każdą poleconą osobę, która zdecyduje się na pożyczenie pieniędzy. Jeżeli zatem znajduje się w sytuacji, w której każda złotówka jest na wagę złota, a także chcesz uniknąć wysokich kosztów związanych z pożyczaniem pieniędzy, to taka forma niewielkiego zarobku może okazać się naprawdę świetnym pomysłem. Wystarczy tylko dokładnie się zastanowić, kto aktualnie z Twoich bliskich lub znajomych potrzebuje pożyczki, a także jego sytuacja finansowa pozwoli na uregulowanie zobowiązania.

Posiadanie chwilowych długów pod żadnym pozorem nie powinno nas wprawiać w negatywny nastrój. Ponieważ możemy skorzystać z wielu różnych rozwiązań, dzięki którym nasza sytuacja finansowa może się znacznie poprawić. Oczywiście każdy ma inne spojrzenie na to. Ale w pierwszej kolejności warto pomyśleć o tym, w jaki sposób zwiększyć swoje dochody, a dopiero później zastanowić się nad zaciągnięciem jak najkorzystniejszej chwilówki.

Prezentowane w serwisie oferty pożyczek pozabankowych przez Internet (tak zwane chwilówki), nie są udzielane przez serwis Procredit.pl lecz przez niezależne firmy zewnętrzne.

Procredit.pl to porównywarka chwilówek online, są to pożyczki pozabankowe, udzielane online bez wychodzenia z domu.

Porównujemy najpopularniejsze chwilówki na rynku, w tym pożyczki bez BIK, darmowe chwilówki i pożyczki na raty.

Procredit.pl jest niezależną porównywarką, nie jesteśmy powiązani z żadną z firm pożyczkowych, nie ingerujemy w opinie i oceny firm w naszym serwisie. Staramy się rzetelnie prezentować aktualne dane na temat każdej z pożyczki, jednak nie możemy zagwarantować ich zgodności z faktycznym stanem.

Przed zaciąnięciem pożyczki należy zawsze upewnić się co do kosztów zaciągnięcia chwilówki oraz kosztów związanych z nieterminowością. Nie należy zaciągać chwilówek na spłatę innych zobowiązań.