Jak długo jest się w BIKu - co ile baza się czyści?

Banki, a także wiele serwisów pożyczkowych, zanim udzieli nam wsparcia finansowego, wcześniej dokładnie sprawdza, czy na pewno zaliczamy się do wypłacalnych osób. Właśnie z tego względu jesteśmy dokładnie sprawdzani pod względem zdolności kredytowej...

Banki, a także wiele serwisów pożyczkowych, zanim udzieli nam wsparcia finansowego, wcześniej dokładnie sprawdza, czy na pewno zaliczamy się do wypłacalnych osób. Właśnie z tego względu jesteśmy dokładnie sprawdzani pod względem zdolności kredytowej, a także czy nasza historia kredytowa ma pozytywny wymiar. Jeżeli jednak mieliśmy jakieś problemy ze spłatą poprzednich zobowiązań, musimy liczyć się również z tym, że nasze dane będą figurować w BIK-u.

BIK - co to jest?

BIK, jest niczym innym jak Biurem Informacji Kredytowej. Najczęściej kojarzy nam się to z przechowywaniem wszystkich informacji na temat niewypłacalnych dłużników. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Biuro Informacji Kredytowej rzeczywiście zajmuje się rejestrowaniem historii kredytowej. Jednak należy wspomnieć tutaj zarówno o tej dobrej historii, jak i również negatywnej.

Zatem do bazy dłużników, a dokładniej do Biura Informacji Kredytowej trafimy w momencie, kiedy skorzystamy z jakiegokolwiek wsparcia finansowego w banku lub SKOK-u. I tutaj nie powinniśmy się ograniczać wyłącznie do pożyczek lub kredytów. Ponieważ nasze dane zostaną zarejestrowane nawet wtedy, gdy zdecydujemy się na założenie karty kredytowej bądź na naszym koncie pojawi się debet.

Teraz pozostaje odpowiedzieć na pytanie, w jakich okolicznościach nasze dane mogą zostać przekształcone na osobę niewypłacalną? Jeżeli posiadasz zobowiązanie, które spłacasz bezpośrednio w banku lub w SKOK-u, to Twoja historia zmieni się na negatywną w momencie, kiedy zaczniesz spóźniać się ze spłatą więcej niż 90 dni. Jest to automatyczne, ponieważ zarówno banki, jak i również skoki koniecznie muszą współpracować z Biurem Informacji Klienta. Jest to narzucone przez konkretne przepisy prawne. W ten sposób instytucje nawzajem się chronią przed nieuczciwymi bądź po prostu przed niewypłacalnymi Klientami.

Natomiast w przypadku pożyczek pozabankowych, taka sytuacja może wyglądać nieco inaczej. Instytucja może, ale nie musi umieszczać naszych danych w Biurze Informacji Kredytowej. Najczęściej jednak dzieje się to w momencie, kiedy faktycznie zalegamy z płatnościami. Według prawa, firma pożyczkowa może tego dokonać w momencie, kiedy od pierwotnego terminu spłaty minęło przynajmniej 60 dni, natomiast od momentu wysłania pierwszego monitu minęło 30 dni. Dodatkowym warunkiem jest wysokość zadłużenia, który musi osiągać minimalną wartość 200 złotych. Co jednak w przypadku pożyczek pozabankowych wcale nie jest takie trudne.

Oczywiście, jak już wcześniej wspomniano przechowywane są wszystkie dane na temat naszej historii kredytowej. Powyżej podano sytuacje, w których będziemy widnieć jako niewypłacalni Kredytobiorcy bądź Pożyczkobiorcy. Jednak jeżeli wszystkie nasze zobowiązania spłacamy w wyznaczonym terminie, to rzeczywiście nie musimy się obawiać żadnych kłopotów, a nasze dane i tak będą widnieć w BIK.

Pozytywna historia kredytowa w BIK

Bardzo wiele mówi się na temat negatywnej historii kredytowej, o tym jak ławo można otrzymać taką „łatkę”, a także z jakimi konsekwencjami się to wiąże. Jednak warto pochylić się również nad pozytywną historią kredytową. Wbrew pozorom nie jest ona neutralna. Co oznacza, że jest również bardzo potrzebna.
Okazuje się, że dzięki niej możemy bez problemu zaciągać kolejne i to nawet coraz poważniejsze zobowiązania. Dlatego właśnie specjaliści w dziedzinie finansów często zachęcają nas do zaciągnięcia drobnej pożyczki lub kredytu gotówkowego, albo nawet zaciągnięcia czegoś na raty, jeżeli w przyszłości przymierzamy się do wzięcia kredytu mieszkaniowego lub hipotecznego. Ponieważ spłacając w terminie wszystkie dotychczasowe zobowiązania budujemy swoją wiarygodność dla wszystkich banków oraz SKOK-ów. Mając na koncie jedną spłaconą pożyczkę w wyznaczonym terminie, będzie nam zdecydowanie łatwiej uzyskać kolejny kredyt niż w sytuacji, gdy mamy całkowicie czyste konto.
Dlatego chcąc zwiększyć ilość swoich punków dotyczących historii kredytowej, na pewno warto zaciągać pożyczki i kredyty, ale i później je terminowo spłacać.

Jak długo przechowywane są informacje o negatywnej historii kredytowej?

Miałeś w przeszłości problemy ze spłatą niektórych zobowiązań? Może się okazać, że rzeczywiście w dłuższym odstępie czasu nie będziesz mieć żadnych szans na pożyczki i kredyty. Warto w takiej sytuacji dowiedzieć się przez jak długi okres czasu będą przechowywane nasze dane.
Okazuje się, że przechowywanie danych na temat naszej historii kredytowej zajmuje 5 lat od momentu spłaty naszego zobowiązania. Niezależenie od tego, czy doszło do spłaty w wyznaczonym terminie, czy jednak odbyło się to z bardzo dużym opóźnieniem. Zatem jeżeli mamy na koncie nieterminowe płatności, to pamiętajmy, iż jeszcze przez 5 kolejnych lat od momentu spłaty naszego zobowiązania, i tak będziemy mieli do czynienia z negatywnym wpisem w Biurze Informacji Kredytowej. Dlatego przez ten okres czasu, najprawdopodobniej nie będziemy mogli zaciągnąć żadnej pożyczki lub kredytu. Chyba, że zdecydujemy się na skorzystanie z pożyczek bez BIK.

Czyszczenie historii kredytowej w BIK

Osoby, którym bardzo zależy na pozyskaniu kolejnego kredytu, są w stanie zrobić naprawdę dużo, by osiągnąć zamierzony cel. W związku z tym mogą one stać się ofiarami firm, które oferują czyszczenie historii kredytowej po zapłacie odpowiedniego wynagrodzenia. Należy być bardzo ostrożnym wobec takich propozycji, a najlepiej omijać je szerokim łukiem.
Niestety takie firmy zarabiają przede wszystkim na niewiedzy ze strony konsumentów. Ponieważ o wyczyszczenie historii kredytowej możemy zawnioskować samodzielnie. Oczywiście dopiero po upływie 5 lat od momentu spłaty całego zobowiązania. Należy jeszcze mieć na uwadze, iż na nasz wniosek zostaną wyczyszczone dokładnie wszystkie informacje z tego okresu. Zarówno negatywne wpisy, jak i również pozytywne. Zatem w wielu przypadkach zaczynamy dopiero od zera. Natomiast takie firmy, nie są w stanie zrobić niczego ponadto, co sami jesteśmy w stanie zdziałać. Po prostu za pieniądze wysyłają wniosek w naszym imieniu do BIK z prośbą o wyczyszczenie naszych danych. Jeżeli minął krótszy okres niż 5 lat, taki wniosek oczywiście zostanie odrzucony.

Negatywna historia kredytowa nie z naszej winy

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zdarzają się sytuacje, kiedy negatywna historia kredytowa, która została zarejestrowana w Biurze Informacji Kredytowej, niekoniecznie wzięła się z powodu naszych opóźnień w spłacie zobowiązań. Czasami takie dane są umieszczane nie z naszej winy.
Do takich sytuacji zalicza się, kiedy dojdzie do poważnej pomyłki w danych osobowych. Może się tak stać, jeżeli ktoś o takim samym imieniu i nazwisku zaciągał kredyt, a następnie przestał go spłacać. Niestety bank lub inna instytucja finansowa dopuściła się poważnego błędu, myląc dane faktycznego dłużnika z naszymi danymi. Inną sytuacją, kiedy dowiadujemy się o naszej negatywnej historii kredytowej jest moment, w którym okazuje się, że na nasze dane została zaciągnięta pożyczka lub kredyt. Efektem wyłudzenia pieniędzy na nasze dane jest oczywiście negatywny wpis do Biura Informacji Kredytowej. Ponieważ w żaden sposób nie mogliśmy spłacać zobowiązania, o którym nie mogliśmy wiedzieć.

Pamiętajmy, że pozyskując negatywny wpis do rejestru dłużników z powyższych przyczyn, nie będzie najmniejszego problemu z wyczyszczeniem danych, oczywiście po uprzednim złożeniu odpowiedniego wniosku. W tym celu często trzeba złożyć jeszcze dodatkowe wyjaśnienia. Na przykład podać swoje prawidłowe dane, jeżeli doszło do pomyłkowego wpisu, bądź przedstawienia protokołu dotyczącego zaginionego lub skradzionego dowodu osobistego w danym czasie.

Negatywny wpis do BIK, a pożyczanie pieniędzy

Rzeczywiście posiadanie negatywnego wpisu do Biura Informacji Kredytowej bądź też do innych rejestrów dłużników, może się okazać kłopotliwe. Przede wszystkim, na długi okres czasu możemy zablokować sobie możliwość zaciągnięcia kredytu lub pożyczki w SKOK-u. Ponieważ właśnie te instytucje zwracają szczególną uwagę na naszą historię kredytową. Jeżeli tylko pojawiają się jakiekolwiek przesłanki, że mieliśmy problemy ze spłatą swoich wcześniejszych zobowiązań, natychmiast nasz wniosek zostaje odrzucony.

Jednak to nie zmienia faktu, że nadal możemy pożyczać pieniądze. Nie powinniśmy zapominać o pożyczkach pozabankowych. Rzeczywiście te instytucje finansowe bardzo często są w stanie nam zaproponować pożyczki bez BIK, czyli bez sprawdzania naszych danych w Biurze Informacji Kredytowej.
Niektóre z nich sprawdzają naszą historię kredytową, ale zastrzegają, że negatywny wpis do rejestru dłużników, pod żadnym pozorem nie musi przesądzać o odrzuceniu wniosku. Najwięcej w takich okolicznościach będzie zależeć od posiadanej zdolności kredytowej.

Jakie pożyczki bez BIK?

Poniżej zostaną przedstawione pożyczki, w których nie musimy się martwić o weryfikację naszych danych w Biurze Informacji Kredytowej. Zatem, jeżeli posiadamy jakikolwiek problem z negatywna historią, a jednak nie obejdziemy się bez pożyczki, to właśnie w tych miejscach warto zdecydować się na zaciągnięcie chwilówki.

ViaSMS

Jednym z serwisów pożyczkowych, który nie sprawdza danych swoich Klientów w Biurze Informacji Kredytowej jest ViaSMS. Właśnie w tym miejscu nie musimy się martwić o tego typu weryfikację. Należy jednak pamiętać, że nasze dane zostaną sprawdzone w takich rejestrach dłużników jak Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, Rejestr Dłużników ERIF oraz Krajowy Rejestr Długów. W serwisie ViaSMS możemy zawnioskować o kwotę w wysokości od 100 do 4000 złotych z okresem spłaty wynoszącym od 7 do 30 dni. Jednocześnie dodatkowym atutem tego rozwiązania jest darmowa pożyczka w wysokości do 1500 złotych, która kierowana jest do nowych Klientów.
Chociaż firma nie sprawdza bezpośrednio naszych danych w BIK, to jednak istnieje ryzyko odrzucenia wniosku, jeżeli będziemy posiadać negatywną historię w pozostałych bazach dłużników.

Lendon

Kolejnym serwisem, w którym można faktycznie ubiegać się o pożyczkę nie martwiąc się o swoją historię w Biurze Informacji Kredytowej jest Lendon. Właśnie w tym miejscu możemy zawnioskować o kwotę w wysokości od 100 do 5000 złotych z okresem spłaty wynoszącym od 5 do 45 dni. Nowi Klienci, mogą liczyć na korzystną promocję polegającą na zaciągnięciu darmowej chwilówki w wysokości do 2,5 tys. złotych.
Powinniśmy również pamiętać, że nasze dane są weryfikowane w popularnych bazach dłużników. Do nich zalicza się Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów oraz Biuro Informacji Kredytowej. Chociaż nasze dane są jednak sprawdzane w BIK, to nawet posiadanie negatywnej historii nadal daje nam możliwość skorzystania z oferty firmy.

Extraportfel

Jest to serwis, który oferuje pożyczki przede wszystkim kobietom. Rzeczywiście w tym miejscu można ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości do 100 do 5000 złotych z okresem spłaty wynoszącym od 5 do 45 dni. Jak na Pożyczkodawcę próbującego skusić nowych Klientów przystało, właśnie w tym miejscu możemy ubiegać się o darmowe pożyczki, których wartość nie przekroczy 2 tys. złotych.
Jeżeli chodzi o sprawdzanie historii kredytowej, to jest ona sprawdzana w popularnych bazach dłużników, w tym również w Biurze Informacji Kredytowej. Jednak Pożyczkodawca zastrzega sobie indywidualne rozpatrywanie każdego wniosku. Zatem w sytuacji, kiedy dana osoba będzie posiadać odpowiednią zdolność kredytową, to tak naprawdę nie będzie większych przeszkód przed otrzymaniem pożyczki, nawet gdy jej historia kredytowa nie znajduje się w najlepszej kondycji.

Ferratum

Ferratum jest serwisem, w którym możemy zawnioskować zarówno o kwotę w wysokości od 100 do 2000 złotych w postaci chwilówki, jak i również w wysokości od 1000 do 10 tys. złotych, jeżeli będzie nam zależeć na pożyczce ratalnej.
Najważniejszą informacją dla osób mających negatywny wpis w BIK jest to, że w tym miejscu Pożyczkodawca nie dokona weryfikacji danych osobowych Wnioskodawcy. Oczywiście takie dane są sprawdzane, jednak odbywa się to w Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor, Rejestr Dłużników ERIF, a także Krajowy Rejestr Długów. Dodatkowo, nawet mając problemy z wcześniejszymi zobowiązaniami, nadal istnieje szansa na otrzymanie pożyczki. Wszystko tak naprawdę będzie zależeć od naszej indywidualnej sytuacji finansowej.

Wandoo

Wandoo jest całkiem nowym serwisem wśród Pożyczkodawców. Rzeczywiście możemy w tym miejscu ubiegać się o kwotę w wysokości od 300 do 5000 złotych. Natomiast okres spłat z powodzeniem rozłożyć na 10 do 30 dni. Nowi Klienci, którzy chcą skorzystać z oferty będą mogli z powodzeniem zawnioskować o darmową chwilówkę w wysokości do 2,5 tys. złotych.
Czy w tym serwisie tak naprawdę można ubiegać się pożyczkę bez BIK? Nie jest to jednoznaczne. Rzeczywiście serwis sprawdza dane swoich Klientów pod względem ich historii kredytowej. Weryfikacja odbywa się w Biurze Informacji Gospodarczej, Rejestrze Dłużników ERIF, Krajowym Rejestrze Długów, jak i również w Biurze Informacji Kredytowej. Zatem możemy łatwo wywnioskować, że jednak Pożyczkodawca interesuje się treścią znajdującą się na nasz temat w BIK. Jednak nawet posiadanie negatywnej historii nie musi przekreślać naszych szans na pożyczkę. Ponieważ Pożyczkodawca po ocenie naszej zdolności kredytowej wykaże zupełnie inną decyzję i nasz wniosek zostanie bez problemu zaakceptowany.

Czy pożyczanie mimo niespłaconych zobowiązań jest bezpieczne?

Pożyczanie pieniędzy mając negatywną historię w BIK, ale jednocześnie nie mając już żadnych zadłużeń do uregulowania mocno różni się od pożyczania pieniędzy, gdy nadal mamy problemy finansowe. W pierwszej sytuacji, ciągnie się za nami jedynie zła historia, mająca wymiar raczej negatywnej opinii, która przekreśla nasze szanse na kredyt i pożyczkę w bankach oraz SKOK-ach. Natomiast gdy mimo negatywnego wpisu do bazy dłużników, nadal mamy nieuregulowane zobowiązania, zaciąganie kolejnych pożyczek może okazać się jednak bardzo ryzykowne. Powinniśmy mieć na uwadze, że nie potrafimy poradzić sobie ze spłatą jednego długu, więc nie warto się łudzić, że nagle nasza sytuacja się mocno odmieni. Pożyczając pieniądze, by spłacić poprzednie zadłużenie, możemy bardzo szybko wpędzić się w spiralę długów. W końcu z każdym dniem nasze zobowiązania są coraz większe, a my osobiście nie podejmujemy żadnych kroków, by je spłacić.

Trzeba się liczyć z tym, że zobowiązania w postaci pożyczek lub kredytów nie są naszymi jedynymi wydatkami, z jakimi musimy się zmierzyć. Należy wspomnieć przecież również o licznych wydatkach dnia codziennego. Musimy jeść, pić, mieć w co się ubrać, gdzie mieszkać. Dlatego pożyczając kolejne zobowiązanie nie spłacając poprzedniego, możemy w końcu doczekać się upomnień za brak spłaty pożyczki, ale i nie tylko. Jeżeli zacznie nam brakować pieniędzy na codzienne wydatki, to szybko popadniemy w zadłużenia wobec innych instytucji - operator sieci komórkowej, energetyka, wodociągi, a nawet opłaty związane z czynszem.

Trzeba sobie uświadomić, że jeżeli mamy problem ze spłatą obecnej pożyczki, na pewno dobrym rozwiązaniem w takich okolicznościach nie będzie kolejny kredyt. Niestety nic dobrego on nam nie da, a jedynie zwiększy pulę długów. Dlatego powinniśmy dążyć do jak najszybszego porozumienia z obecnym wierzycielem, by wspólnie wygenerować nowy sposób spłaty zadłużenia. Często firmy pożyczkowe oraz banki, które widzą dobre chęci ze strony dłużnika, idą na ugodę rozbijając całe zobowiązania na takie raty, które Pożyczkobiorca jest w stanie spłacać.

Jak nie trafić do baz dłużników jako osoba niewypłacalna?

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie proste - należy spłacać pożyczki oraz kredyty w wyznaczonym terminie. Jest to jedyne i najlepsze rozwiązanie chroniące nas przed negatywną historią. Jednak jak wiadomo, życie często pisze inne scenariusze. Czasami w wyniku naszego niedopatrzenia, bądź też nagłych problemów, które wynikają w czasie trwania umowy, może dojść do przeterminowania spłaty. Gdy już dojdzie do opóźnienia, to niewiele brakuje, by nasze dane trafiły do rejestrów dłużników. W przypadku banków oraz SKOK-ów ten czas wynosi średnio 90 dni, natomiast w przypadku pożyczek pozabankowych oraz innych instytucji finansowych najczęściej mówimy o okresie wynoszącym 60 dni. Jest to całkiem sporo, by jeszcze zdążyć uregulować swoje zadłużenie.
Pamiętajmy jednak, że każdy dzień po terminie spłaty będzie generował na naszym koncie koszty nieterminowości. W przypadku pożyczek pozabankowych, koszty te są naprawdę bardzo wysokie. Dlatego nie należy zwlekać, bo po kilku tygodniach możemy zorientować się, że jesteśmy winni kilka razy więcej niż pierwotnie pożyczaliśmy.

Jeżeli już nam się zdarzy taka sytuacja, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z serwisem pożyczkowym lub bankiem. W takich okolicznościach możemy prosić o odroczenie terminu spłaty lub rozłożenie całej płatności na dogodne raty. Jednak w sytuacji, gdy mimo kolejnych monitów nie reagujemy w żaden sposób, możemy spodziewać się dalszych konsekwencji. Do nich zalicza się właśnie naliczanie kolejnych kosztów nieterminowości, wpisanie naszych danych do rejestru dłużników, a także wszczęcie postępowania windykacyjnego.
Ostatecznie firmy pożyczkowe oraz banki mają prawo do zerwania z nami umowy, co wiąże się również z decyzją o natychmiastowym zwrocie całej kwoty, jaką zalegamy. W innym przypadku nasza sprawa może natychmiast powędrować na salę sądową. Stamtąd najczęściej pada wyrok o egzekucji komorniczej, czyli o zabieraniu poszczególnych ruchomości, które będą w stanie zaspokoić potrzeby wierzyciela.

Dlatego dokładnie uważajmy ile pożyczamy i na jak długi okres. Starajmy się być w tym wszystkim jak największymi realistami. Zbyt optymistyczne podejście, że to wszystko jakoś się ułoży, może okazać się dla nas najbardziej zgubne.

Prezentowane w serwisie oferty pożyczek pozabankowych przez Internet (tak zwane chwilówki), nie są udzielane przez serwis Procredit.pl lecz przez niezależne firmy zewnętrzne.

Procredit.pl to porównywarka chwilówek online, są to pożyczki pozabankowe, udzielane online bez wychodzenia z domu.

Porównujemy najpopularniejsze chwilówki na rynku, w tym pożyczki bez BIK, darmowe chwilówki i pożyczki na raty.

Procredit.pl jest niezależną porównywarką, nie jesteśmy powiązani z żadną z firm pożyczkowych, nie ingerujemy w opinie i oceny firm w naszym serwisie. Staramy się rzetelnie prezentować aktualne dane na temat każdej z pożyczki, jednak nie możemy zagwarantować ich zgodności z faktycznym stanem.

Przed zaciąnięciem pożyczki należy zawsze upewnić się co do kosztów zaciągnięcia chwilówki oraz kosztów związanych z nieterminowością. Nie należy zaciągać chwilówek na spłatę innych zobowiązań.